Достапни линкови

Во Рио де Женеиро продолжува форумот Алијанса на цивилизациите


Денеска во Рио де Женеиро продлжува третиот форум на Алијансата на цивилизациите на тема „Поврзување култури, градење мир. На конференцијата присуствуваат многу државници, меѓу нив и претседателот на Бразил Лула да Силва, премиерот на Турција Реџеп Таип Ердоган и генералниот секретар на Обединетите нации, Бан ки Мун. Меѓу учесниците е и министерот за надворешни работи Антонио Милошоски, кој изјави дека во споредба со други региони во светот, тензиите меѓу балканските држави и народи се мали ако истите се споредат со другите народи и цивилизации во светот.
XS
SM
MD
LG