Достапни линкови

Барак Обама повторно во посета на Мексиканскиот залив


Американскиот претседател Барак Обама денеска повторно ја посети оштетената зона на Мексиканскиот Залив за да даде подршка на напорите да се сопре истекувањето на нафтата која го загади морето, живиот свет и плажите.
Во меѓувреме, Бритиш Петролеум соопшти дека има напредок во напорите, но дека во следните 48 часа ќе знае дали ке биде сопрено најголема истекување на нафта во историјата на САД. Според научниците, 35 километри долгата нафтена линија е во близина на подводен кањон и дека може да го уништи морскиот свет во водите на Флорида.
XS
SM
MD
LG