Достапни линкови

Србија не може во ЕУ без да го признае Косово


Србија не може да влезе во Европската унија, ако не ја признае независноста на Косово и не соработува со властите во Приштина, изјави Улрике Луначек, специјален известувач на Европскиот парламент за Косово.
Мојата главна цел е интеграцијата во ЕУ на сите граѓани на Западен Балкан, независно дали се Срби, Албанци или други, изјави Луначек. Таа додаде дека бескрајното поставување под знак прашање на независноста на Косово, не помага за постигнување на таа цел.
XS
SM
MD
LG