Достапни линкови

Има напредок во борбата против излевањето нафта во Мексиканскиот залив


Бритиш Петролеум соопшти дека има напредок во напороите да се спречи натамошно излевање на нафтата од платформата во Мексинаскиот залив. Според некои американски медиуми следните 12 до 18 часа ке бидат критични за да се запре „фонтаната“ од нафта која исфрли стотици барели во морето. Станува збор за најголема истекување на нафта во историјата на САД.
XS
SM
MD
LG