Достапни линкови

Амнести Интернешенел со критики до Хрватска,Бих и Црна Гора


Организацијата за заштита на човековите права Амнести интернешенел во годишниот извештај оцени дека Хрватска не соработува доволно со Хашкиот трибунал во врска со воените документи за операцијата „Бура“ од 1995 година. Според извештајот во Босна и Херцеговина продолжува растот на етничката поделеност, а споро оди и напредокот во процесуирањето на случаите на воени злосторства, од војната во 1992 до 1995 година. Во Црна Гора пак се наведува дека е загрозена слободата на изразување.
XS
SM
MD
LG