Достапни линкови

Инаугуриран претседателот на Судан


Претседателот на Судан Омар ал Башир, единствениот шеф на држава кој се соочува со меѓународни криминални обвиненија денеска беше инаугуриран, откако доби уште еден претседателски мандат на неодамнешните избори, по кои имаше протести. Башир ги одбива обвиненијата од Меѓународниот криминален суд за наредување на масовни убиства, силувања и тортура за време на војната во западен Дарфур.
XS
SM
MD
LG