Достапни линкови

Патил се сретна со Џинтао, не се знае за што разговарале


Кинескиот претседател Ху Џинтао и неговата индијска колешка Пратиба Патил денеска се сретнаа на разговори во Пекинг, каде потпишаа и повеќе билатерални договори. За сега не се знае за што разговарале нити пак што потпишале двајцата лидери. Се очекуваше Џинтао и Патил да дискутираат за трговската размена меѓу Кина Индија како и за неодамнешните погранични тензии. Посетата на Патил е прво официјално патување на индиски претседател во Кина во изминативе десет години.
XS
SM
MD
LG