Достапни линкови

Индискиот претседател во посета на Кина


Индискиот претседател Пратиба Патил престојува во шестдневна посета на Кина, прва на еден индиски претседател во изминативе десет години. Односите меѓу двете земји се заладени скоро половина век, односно по кратката војна во 1962 година. Неодамна Индија го зголеми своето воено присуство на границата со Кина поради наводите дека кинеските трупи влегувале на индиска територија. Инаку, Кина е најголемиот трговски партнер на Индија.
XS
SM
MD
LG