Достапни линкови

САД под закана од домашен тероризам


Се очекува, Белата куќа денеска и формално да ја претстави новата Национална стратегија за безбедност на администрацијата на претседателот Барак Обама. Според најавите, Стратегијата ќе ја нагласи заканата од домашен, американски тероризам.
Се очекува, во документот да влезат меѓународниот тероризам, ширењето на нуклеарното оружје, економската нестабилност, климатските промени и намлувањето на демократијата во други држави, како закани за американската безбедност.
XS
SM
MD
LG