Достапни линкови

Британија го објави бројот на атомски бомби


Велика Британија за прв пат јавно соопшти колкав е нивниот нуклеарен арсенал. Во нуклеарниот арсенал, Британија има вкупно 225 боеви глави.
Претходно, Вашингтон соопшти дека во нуклеарниот арсенал на САД има 5113 боеви глави и уште „неколку илјади“ деактивирани кои чекаат уништување.
Земјите што немаат атомска бомба долго време бараат од нуклеарните сили да соопштат со колкави арсенали располагаат.
XS
SM
MD
LG