Достапни линкови

„Дискавери“ слета на космодромот во Флорида


Спејс Шатлот „Атлантис“ денеска слета на космодромот во Флорида со што леталото ја комплетираше својата последна мисија: дванаесет дневно патување за време на кое се вршеше замена на опремата на Меѓународната вселенска станица. НАСА планира да ги испрати останатите две вселенски летала – „Дискавери“ и „Ендевор“ – на по уште една мисија, по што ќе се распушти целата флота.
XS
SM
MD
LG