Достапни линкови

Затворски казни за германскиот таен агент и неговиот љубовник од Македонија


Германскиот суд му одреди казна затвор од 2 години и 3 месеци на германскиот таен агент, кој работел на Косово во 2007-ма и 2008-ма година, а на неговиот љубовник, македонски државјанин, 14 месеци условно, за откривање државни тајни и за финансиски малверзации. Според обвинението, германскиот таен аген му овозможил на љубовникот да чита тајни документи, а тој бил поврзан со криминални структури и шпионски организации на други земји на кои им ги продавал информациите.Двајцата беа уапсени во март 2008-ма година.
XS
SM
MD
LG