Достапни линкови

Русија негодува за американските ракети "Патриот" во Полска


Руското министерство за надворешни работи, во денешното соопштение, го критикува распоредувањето американски проектили Патриот во Полска, оценувајки дека тоа не е од корист за безбедноста и за меѓусебната доверба. Проектилите земја воздух, беа распоредени во понеделникот во близина на границата со руската енклава Калининград, а според американски претставници тоа е дел од обуката на полските сили.
XS
SM
MD
LG