Достапни линкови

Близу рекордна загуба на еврото покрај доларот, берзите реагираат


Индексите на глобалните пазари на хартии од вредност паднаа денеска откако еврото забележа близу рекордна загуба од вредноста покрај американскиот долар. Кризата во еврозоната повторно создаде стравувања меѓу инвеститорите по проблематизирањето на шпанскиот буџетски дефицит. Индексите на британската берза паднаа за три проценти, а загуби се бележат и на берзите во Франкфурт и Париз.
XS
SM
MD
LG