Достапни линкови

Туркменистан сам ќе гради гасовод?


Туркменистан планира да изгради над 1 000 километри гасовод без надворешна помош. Ова денеска е објавено на официјалната интернет страница на туркменистанската Влада. Руските компании до неодамна водеа преговори со Туркменистан за изградба на гасовод но односите се влошија по мистериозната експлозијата на гасовод во април минатата година.
XS
SM
MD
LG