Достапни линкови

Британската Влада најави кратење на буџетските трошоци


Британските власти денеска ги обелоденија деталите од плановите за намалување на раходите од британскиот буџет во висина од 6,2 милијарди фунти. Кратењето се прави со цел поуспешно справување со рекордниот британски буџетски дефицит, јави новинската агенција „Ројтерс“. Од синдикатите во земјата реагираа дека намалувањето на трошоците од народната каса ќе се одрази на работата на јавните претрпиајтија и истовремено ќе загрози илјадници работни места. Сегашниот буџетски дефицит сочинува близу 11 проценти од британскиот Бруто домашен производ.
XS
SM
MD
LG