Достапни линкови

Ќе се укинува двојното државјанство во Словачка?


Словачкиот премиер Роберт Фико денеска изјави дека на етничките Унгарци во земјата нема да им биде дозволено да имаат двојно државјанство. Доколку словачкиот Парламернт го изгласа предлог- законот во среда „Земјата ќе ги промени одредбите за државјанство и на етничките Унгарци ќе им биде одземено словачкото државјанство, доколку имаат документи од Унгарија“ рече Фико. Близу десет проценти од населените во Словачка се етнички Унгарци.
XS
SM
MD
LG