Достапни линкови

Американски ракети на границата меѓу Полска и Русија


Американски официјални претставници соопштија дека извесен број американски војници и една батерија од ракетите Патриот вчера пристигнале во Полска на тренинг операција со полските војници. Ова е најбројно американско разместување на американски сили во Полска од нејзиното зачленување во НАТО. Војниците биле разместени на 60 километри од границата со руската енклава Калининград.
XS
SM
MD
LG