Достапни линкови

Избори во Нагорно – Карабакх, ЕУ ги прогласи за нелегални


Парламентарни избори денеска се одржуваат во Нагорно – Карабакх, регион кој се одвои од Азербејџан. Енклавата, каде живеат мнозинство Ерменци, се одвои од Азербејџан пред дваесетина години, по што настана граѓанска војна во која загинаа 30,000 лица. Ниту една земја до сега ја нема признаено независноста на регионот. Од Европската унија ги прогласија денешните избори за нелегални.
XS
SM
MD
LG