Достапни линкови

Катастрофални поплави во Полска


Катастрофалните поплави, кои од минатиот викенд ја зафатија Полска, однесоа 12 човечки животи, а над 23 илјади луѓе се еавкуирани од своите домови, а околу 100 илјади домаќинства претрпеа штети. Во јужните и централните делови на Полска, повеќе патишта и пруги се поплавени, а во спасувачките екипи се вклучени илјадници војници, полицајци и пожарникари. Полскиот премиер Доналд Туск процени дека штетите од полавите ќе достигант околу 2,5 милијарди евра.
XS
SM
MD
LG