Достапни линкови

Најмлад освојувач на Монт Еверест


13-годишно момче од Соединетите Држави стана најмладиот човек што се искачи на Монт Еверест. Џордан Ромеро бил дел од тимот кој го освои врвот висок 8850 метри. Досегашниот најмлад освојувач на Монт Еверест беше Темба Шери од Непал, кој имаше 16 години кога се искачи на “покривот на светот”.

XS
SM
MD
LG