Достапни линкови

Германскиот парламент за пакетот за спасување на еврото


Долниот дом на германскиот парламент Бундестагот денеска го одобри пакетот на Европската унија и Меѓународниот монетарен фонд, вреден 750 милијарди евра, со кој треба да се гарантира стабилноста во еврозоната. Се очекува во текот на денов за пакетот во кој Германија учествува со 150 милијарди евра да се изјасни и Горниот дом на парламентот, односно Бундесратот.
XS
SM
MD
LG