Достапни линкови

Расмусен за намалување на бројот војници на НАТО на Косово


Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен денеска во Приштина изјави дека крајна цел на Алијансата е бројот на своите сили на Косово да го сведе на две илјади војници. ,,Безбедносната ситуација на Косово продолжува да се поправа. Секако дека постојат политички компликации и повремени безбедносни инциденти, но генарлниот тренд е стабилен и во добра насока,, изјави Расмусен, која не прецизираше до кога би требало да биде завршена редукцијата на КФОР.
XS
SM
MD
LG