Достапни линкови

Украдени дела на Пикасо и Матз во Париз


Француската полиција соопшти дека од музеј во Париз биле украдени слики вредни половина милјарда евра. Слики од Пабло Пикасо и Хенри Матиз денеска исчезнале од Музејот на модерна уметност. Според полициски извори, еден маскиран човек влегол низ прозорец во зградата и ги украл делата. Се верува дека ова е најголемата кражба во историјата.
XS
SM
MD
LG