Достапни линкови

Јужнокорејскиот брод бил потопен од севернокорејско торпедо


Јужна Кореја официјално објави дека има цврсти докази дека севернокорејско торпедо го потопило нивниот воен брод во март во Жолтото море, при што загинаа 46 морнари.
Јужнокорејскиот претседател најави осрти мерки против северниот сосед. Северна Кореја ги негира овие наводи. Тие најавија дека евентуалните нови казни и санкции ќе ги сметаат за акт на војна.
Белата куќа застана на страната на Јужна Кореја оценувајќи го потопувањето на бродот како чин на агресија.
XS
SM
MD
LG