Достапни линкови

ОБСЕ повикува на смирување на ситуацијата во Киргистан


ОБСЕ ги повика сите засегнати страни во Киргистан да го избегнуваат насиклството, по судирите на југот на земјата во кои загинаа најмалку двајца луѓе. Привремената влада на Киргистан прогласи вонредна состојба и воведе полициски час во јужниот град Џалалабад, по вчерашните насилства и пукотници.
Престрелките избиле на кога демонстрантите се обиделе да упаднат на универзитетот во Џалалабад кој важи за сврталиште на узбечкото малцинство во земјата. Нема информации кој прв почнал да пука.
XS
SM
MD
LG