Достапни линкови

Прогласена вонредна состојба во југот на Киргистан


Привремената влада во Киргистан денеска прогласи вонредна состојба во југот на земјата по немирите во градот Јалал Абад во кои загинаа двајца а педесетмина се повредени. Во соопштението од Владата, потпишано од лидерката Роза Отумбаева, од денеска до први јуни во градовите во југот на Киргистан се воведува полициски час од 20 часот навечер до 6 часот наутро. Инаку, во Јалал Абад минатата недела се судриа подржувачите на поранешниот претседател Курманбек Бакиев и приврзаниците на привремената влада во Киргистан.
XS
SM
MD
LG