Достапни линкови

Еден загинат во немирите во Киргистан


Министерството за здравство на Киргистан соопшти дека едно лице загинало а седумнаесетмина биле повредени кога демонстранти се обделе да насилно да влезат во зградата на узбекистански универзитет во земјата. Повеќе од 5.000 жиотели на киргистан денеска се обидоа да влезат во универзитет кој е финансиран од узбекистански организации во градот Јалал Абад. Полицијата пукала во воздух за да ги растера насобраните. Во Јалал Абад минатата недела се судриа подржувачите на поранешниот претседател Курманбек Бакиев и приврзаниците на привремената влада во Киргистан.
XS
SM
MD
LG