Достапни линкови

Непознати лица биле во кокпитот на авионот на Качински пред да се урне


Раководителот на рускиот тим кој ја истражува авионската несреќа во која загина полскиот Претседател Лех Качински изјави дека лица, кои не беа членови на екипажот, биле присутни во пилотската кабина на авионот пред фатална несреќа во Русија. Татјана Анодина, прес-конференцијата за прелиминарните резултати од истрагата, изјави дек е утврден точно гласот на едно лице, додека за другите ќе се бараат дополнителна идентификација од полската страна.
Таа рече и дека немало терористички напад, експлозија, пожар или откажување на опремата пред паѓањето на авионот на 10 април во регионот на рускиот град Смоленск. При тоа загинаа 96 лица меѓу кои Качински и неговата сопруга.
XS
SM
MD
LG