Достапни линкови

Во Ирак продолжуваат постизборните проблеми


Ирачкиот Апелациониот суд ги потврди жалбите на девет кандидати, кои претходно беа дискфалификувани од изборите кои се орджаа на 7 март. Тие беа исклучени поради наводни врски со Садам Хусеин и со забранета партијата Баат. Со оваа одлуката , сојузот на поранешниот премиер Ијад Алави е во водство за две места , но мала е веројатноста да формираат влада, бидејќи од друга страна е силната шиитска коалиција предводена од страна на сегашниот премиер Нури ал-Малики.
XS
SM
MD
LG