Достапни линкови

Продолжуваат немирите во Бангкок


Анти-владините демонстранти во Бангкок не ги послушаа наредбите да не ги напуштат своите штрајкувачки кампови во центарот на градот. Иако војниците пукаа во демонстрантите за да ги задржат на далечина, сепак бунтот се прошири во повеќе делови од централното градско подрачје надвор од барикадите. Тајландската Влада соопшти дека ќе прифати прекин на огнот доколку добие потврда од лидерот на протестирачите дека тие ќе се вратат во нивниот логор во центарот на Бангкок. Насилство на улиците во Банког почнувајќи од четвртокот резултираше со 36 мртви и околу 250 повредени.
XS
SM
MD
LG