Достапни линкови

Специјална Комисија ќе ја испитува катастрофата во Мексиканскиот залив


Американската администрација соопштува дека Претседателот Барак Обама има намера да формира претседателска Комисијата која ќе ја испитува катастрофата со истекувањето на нафта во Мексиканскиот Залив, освен тоа комисијата ќе треба да ги проучи и практиките во нафтената индустриј и улогата која Владата ја има врз индустријата. Во меѓувреме претставници од Бритиш Петролеум објавија дека никогаш повторно нема да се обидат да екплоатираат нафта од морското дно. На таков начин почна да истекува нафта на 20 април што предизвика еколошка катастрофа во Мексиканскиот залив.
XS
SM
MD
LG