Достапни линкови

„Бритиш Петролеум“ го сопре истекот на нафта во Мексиканскиот Залив


Компанијата „Бритиш Петролеум“ соопшти дека поврзала цевка низ која се испумпува нафтата од пукнатиот одвод од изворот под водите на Мексиканскиот Залив. Претходните обиди за сопирање на истекот со затворање на вентилите и спуштање на 100 тонски контејнер беа неуспешни. До сега во водите на мексиканскиот залив истекоа милиони галони нафта, загрозувајки го риболовот, туризмот и морскиот живот. Еколошката катастрофа настана по експлозија на платформа во сопственоист на британската компанија.
XS
SM
MD
LG