Достапни линкови

Иранските власти извршиле напад врз Курдите


Иранските локални официјални лица соопштија дека властите во саботата извршиле напад во курдските села во западниот дел на земјата, три дена по иранско-курдските судири на границата со Ирак. Членовите на анти-иранската група за слободен живот на Курдите се кријат во планинскиот регион на земјата. Тие се поврзани со Курдската работничка партија, која од меѓународната заедница се смета за терористичка организација.
XS
SM
MD
LG