Достапни линкови

Папандреу-виновни за грчката криза се американските банки


Грчкиот премиер Јоргос Папандреу изјави дека американските инвестициски банки се најголемите виновници за финансиската должничка криза на земјата. Запрашан дали се возможни некакви правни мерки Папандереу одговори дека не ја исклучува нивната примена. Грчкиот парламент во моментов ги разгледуваат постапките на властите во 2000 година, кога со помош на американската инвестициона банка Голдман успеале да го маскираат степенот на долгот, преку комплексни финанскиски инструменти.
XS
SM
MD
LG