Достапни линкови

Марш на палестинците во Газа


Илјадници палестинци денеска маршираа во Газа, одбележувајки ја 62 годишнината од нивното раселување во 1948 по формирањето на израелската држава. Со маршот се одбележува таканаречената „Накаба“ што во превод значи катастрофа. Околу 5 милиони палестинци се раселени во различни делови на блискиот исток. Израел не ги прифаќа нивните барања да се вратат, тврдејки дека со тоа ќе и` се стави крај на еврејскта држава.
XS
SM
MD
LG