Достапни линкови

Протести пред иранската амбасада во Данска


Данската полиција вчера попладне ги смируваше немирите во кои се претворија демонстрациите пред амбасадата на Иран во Копенхаген, организирани во знак на протест поради извршувањето на смртната казна во оваа држава. Иранците и Курдите емигранти во Данска, кои демонстрирале, најпрвин фрлале камења врз амбасадата а потоа влегле во неа, по што интервенирала полицијата.
XS
SM
MD
LG