Достапни линкови

Папандреу - Голем инвеститорски интерес за Грција


Грчкиот премиер Јоргос Папандреу изјави дека е пројавен голем инвеститорски интерес кон Грција, откако земјата се вклучи во европскиот механизам за поддршка.
Приклучувањето кон овој механизам, кој треба да и обезбеди на Грција 110 милијарди евра за три години за излез од кризата, според Папандреу, создаде чувство на безбедност и стабилност меѓу заинтересираните инвеститори, кои сметаат дека земјата е заштитена.
XS
SM
MD
LG