Достапни линкови

Српски воен злосторник уапсен во Австралија


Австралиската федерална полиција соопшти дека српскиот државјанин Драган Василјковиќ , осомничен за воени злосторства е уапсен во Австралија. Василјковиќ кој е уште познат и како Драган Шнеден изчезнал во март со што го изгубил законското право на жалба, по што Врховниот суд го одобрил барањето на Хрвтска за екстрадиција.Хрватските власти го обвинуваат за тортура и убиство на хрватски цивили за време на конфликтот кога комндувал со српските паравоени единици.
XS
SM
MD
LG