Достапни линкови

Пакистанските талибанци на листата терористи?


Стејт департментот соопшти дека американската влада ја разгледува опцијата пакистанските талибанци да ги додаде на списокот на странски терористички организации. Портпаролот Филип Кроули изјави дека до покренувањето на постапката дошло откако деновиве бил откриен автомобил бомба во Њујорк, настан кој се поврзува со пакистанските талибанци. На американскиот список на терористички организации има 45 групи, меѓу нив и Ал Каеда и палестински Хамас.
XS
SM
MD
LG