Достапни линкови

Почна постапката за забрана на муслиманскиот превез во Франција


Францускиот парламент синоќа едногласно изгласа необврзувачка резолуција која се залага за забрана на носење превез, муслиманска марама која го покрива лицето на жените, затоа што тоа било во спротивност со републиканските вредности и родовата рамноправност. Усвојувањето на резолуцијата е прва етапа кон разгледување на контроверзниот предлог закон за ова прашање, кое во јули би требало да дојде на дневен ред на парламентот.
XS
SM
MD
LG