Достапни линкови

Ананд ја одбрани титулата светски првак во шах


Индискиот шахист Вишванатан Ананд ја одбрани титулата светски првак, откако во 12- та партија со црни фигури го совлада предизвикувачот Веселин Топалов од Бугарија. Наградниот фонд кој ќе го поделат двајцата шахисти на мечот кој се играше во Софија изнесува два милиона долари. Четириесетгодишниот Ананд е светски првак од 2007 година.
XS
SM
MD
LG