Достапни линкови

Германија го одобри својот дел од пакетот за спас на Еврозоната


Германскиот парламент денеска го одобри својот дел од спасувачкиот пакет за евро зоната вреден 750 милијарди евра.
Претходно, европските и американските акции забележаа најголем пораст годинава по одобрениот итен пакет за стабилизација на еврозоната. Индустрискиот индекс на Доу Џонс порасна за 3,9 насто. Пакетот од 750 милијарди евра е најголем заем од земјите на Европската Унија и ММФ од банкарската криза во 2008.
XS
SM
MD
LG