Достапни линкови

Продолжуваат процесите против Караџиќ и Шешељ


Пред Хашкиот Трибунал продолжува судењето на поранешниот претседател на Република Српска Радован Караџиќ кој е обвинет за геноцид и злосторства против човештвото врз муслиманите и хрватите како и за земање меѓународни заложници во војната во Босна и Херцеговина од 1992 до 1995 година. А пред судиите на Хашкиот трибунал денеска исто така би требало да се појави последниот сведок на обвинителството во процесот против лидерот на Српската радикална партија Воислав Шешељ, кој е обвинет за злосторства во Хрватска, Војводина и БИХ од 1991 - 1993 година
XS
SM
MD
LG