Достапни линкови

Забелешки од ОБСЕ за слободата на медиумите во Белорусија


Претставникот на ОБСЕ за слободата на медиумите Дуња Мијатович денеска изрази загриженост за последните извештаи за државен притисок врз приватен медиум во Белорусија. „Заплашувањето на новинарите го ’заладува’ веќе ослабнатото истражувачко новинарство во Белорусија“ се наведува во дописот на Мијатович до белорускиот министер за надворешни работи Сијархеј Мартинау. Мијатович додала дека исто така е разочарана од усвоиениот закон за интернет, кој стапил на сила без никакви претходни консултации.
XS
SM
MD
LG