Достапни линкови

Коалицијата на Меркел изгуби на регионалните избори во Германија


Владеачката коалиција во Германија на чело со канцеларот Ангела Меркел денеска доживеа пораз на регионалните избори кои се одржаа во северниот дел на земјата, покажуваат прелиминарните резултати од гласањето. Со освоени 34 проценти од гласовите, коалицијата не го освои потребното мнозинство, јавија германските телевизии „ЗДФ“ и „АРД“. Денешните избори се сметаат за референдум за работата на владата на Меркел. Изборите се одржаа само неколку дена по владиното одобрувањето на видно непопуларниот пакет помош за спас на грчката економија.
XS
SM
MD
LG