Достапни линкови

Избори во Германија


Денеска во Германија се одржуваат избори, кои во јавноста се интерпретираат како тест за владата на канцеларот Ангела Меркел. Нејзината демохристијанска партија и коалицискиот партнер - Слободните демократи, мораат да освојат мнозинство гласови од гласачите во северниот дел на земјата, со цел да го задржат мнозинството во германскиот парламент.
XS
SM
MD
LG