Достапни линкови

Медведев ја предаде документацијата за масакрот во Катин


Рускиот претседател Димитриј Медведев денеска на вршителот на должноста Претседател на Полска Бронислав Коморовски му предаде 60 тома документи од истрагата за убиствата во Катин. Масакрот на 20.000 полски функционери за време на Втората светска војна долго време претставуваше проблем во односите меѓу Русија и Полска. Истрагата за масакрот започна во 1990 година.
XS
SM
MD
LG