Достапни линкови

Одбележување на крајот на Втората светска војна


Западна Европа и Соединетите држави денеска ја одбележуваат 65 годишнината од капитулацијата на нацистичка Германија со што беше ставен крајот на Втората светска војна во Европа. Во повеќе градови ќе бидат одржани пригодни манифестации и паради, како и положени венци на воените споменици. Земјите од поранешниот советски блок крајот на Втората светска војна го прославуваат на 9 мај.
XS
SM
MD
LG