Достапни линкови

Насилства во Тајланд


Насилствата се закануваат да ги поречат напорите за постигнување решение во скоро двомесечните тензии меѓу антивладините демонстранти и премиерот Абхисит Веџаџива. Во текот на ноќта во Бангкок двајца полицијаци биле убиени, а 13 други луѓе биле ранети во престрелката во која биле употребени и гранати. Премиерот понуди распуштање на паралментот како дел од мировниот договор со демонстрантите кои го поддржуваат поранешниот премиер Таксин Шинаватра.
XS
SM
MD
LG